Trener trenerowi nierówny
W jednym z moich wcześniejszych artykułów opisałem korzyści jakie możesz mieć, dzięki pomocy trenera osobistego. Natomiast w tym tekście, chcę się skupić na elementach, czy też zachowaniach, które charakteryzują trenerów słabych, których pomoc może przynieść Ci więcej strat, niż jakichkolwiek korzyści. Robię to, ponieważ wiem, że wybór trenera nie jest sprawą prostą i chcę żebyś miał pełną świadomość tego, co może charakteryzować złego trenera.
Dlatego jeśli decydując się na współpracę z wybranym przez Ciebie trenerem zaobserwujesz jakiekolwiek zachowanie, z tych, które wymienię poniżej, to warto jeszcze raz się zastanowić, czy ta osoba jest faktycznie tym, komu chcesz powierzyć swoje zdrowie.
Nie będę się tutaj rozpisywać, po prostu wypunktuję te działania, które moim zdaniem świadczą o braku odpowiednich kompetencji i kwalifikacji. Jeśli którykolwiek z punktów zaobserwowałeś u swojego trenera, to powinna zapalić Ci się „czerwona lampka” i może to odpowiedni czas na zmiany. Do dzieła! Słaby trener:
Nie przeprowadzi wstępnego wywiadu
Bardzo często spotykana sytuacja, kiedy trener od razu zabiera klienta na salę treningową, bez rozmowy, bez wywiadu. Przez to nie poznaje on potrzeb, oczekiwań klienta, nie wiem jakie ma on doświadczenie, czy może ma jakiekolwiek przeciwwskazania do treningów siłowych, jaki jest jego stopień zaawansowania, których ćwiczeń nie może wykonywać itp. W takiej sytuacji trener może przeprowadzić trening, który jest nieodpowiedni dla tego konkretnego klienta, a tym samym narazić go na niepotrzebne urazy, czy kontuzje. Dobry trener każdą współpracę rozpoczyna od rozmowy, wstępnej konsultacji, w trakcie której pozna on swojego klienta i dobierze trening odpowiedni dla niego.
„Trener kopiuj-wklej”
Zmora dzisiejszych czasów. Można to zaobserwować szczególnie wśród trenerów online, którzy prowadzą konsultacje na odległość, często nigdy nawet nie widząc swoich podopiecznych, czy też nigdy z nimi nie rozmawiając. Wysyłają gotowe, ogólne schematy treningowe albo dietetyczne, nie uwzględniając potrzeb, oczekiwań i predyspozycji podopiecznego. Są to zazwyczaj plany rozpisane raz i wysyłane do wszystkich osób, które zgłoszą się do takiego trenera. Dobry trener w pierwszej kolejności przeprowadzi wywiad wstępny lub ankietę z osobą zainteresowaną i dopiero na podstawie ich wyników zaproponuje odpowiedni plan treningowy, czy dietetyczny.
Nie dzieli się wiedzą za darmo
Ile to ja już razy widziałem w siłowni sytuacje, kiedy początkująca osoba podchodzi do trenera, żeby zapytać go o cokolwiek, a ten w odpowiedzi mówi – „Takie informacje, to tylko na treningu personalnym”, albo „Dowiesz się tego na moim treningu, jedyne XXXzł”. Skutek? Trener nie pozyskał klienta, a początkujący nie dowiedział się niczego i nadal jest zdezorientowany.
Dobry trener dzieli się swoją wiedzą za darmo. Wiedza zawsze powinna być darmowa! Zastanawiasz się pewnie za co mu płacisz, skoro wiedza powinna być darmowa – płacisz mu za czas, który Ci poświęca, za to, że w czasie treningu masz go na wyłączność, że skupia się tylko na Tobie, tylko na Twoich potrzebach, celach i oczekiwaniach. Dobry trener nie odwraca się plecami od osób, które potrzebują wskazówek, czy krótkiej porady, na każdym kroku próbując im coś sprzedaż. Dzieli się on swoją wiedzą za darmo, pokazując w ten sposób, że ma odpowiednie kwalifikacje i umiejętności.
Nie uwzględnia możliwości swoich podopiecznych
Chodzi tutaj o dostępność sprzętu, czy akcesoriów treningowych. Taki trener rozpisuje plan treningowy, czy tez wysyła stworzonego wcześniej gotowca, nie dowiadując się, czy podopieczny ma w ogóle dostęp do sprzętu niezbędnego do wykonania wymienionych w nim ćwiczeń. Skutkuje to dezorientacją i frustracją takiej osoby, ponieważ nie wie ona co ma zrobić, kiedy akurat w jej klubie fitness nie ma opisanego sprzętu. Dobry trener przeprowadzając wywiad wstępny dowiaduje się jakie maszyny, elementy, czy akcesoria są na wyposażeniu siłowni, w której ma zamiar ćwiczyć przyszły podopieczny. Dzięki temu stworzony przez niego plan jest dopasowany do możliwości podopiecznego.

Skupia się tylko na tym jak pozyskać klienta
Najważniejsza jest dla niego kasa, przez co nie myśli o tym jak pomóc swojemu podopiecznemu. Taki trener nie myśli o kliencie przyszłościowo, nie próbuje wypracować wspólnie ze swoim podopiecznym dobrych nawyków i zmian. Dlaczego tego nie robi? Sprawa jest prosta – im dłużej taki podopieczny nie będzie w stanie samodzielnie wykonywać treningu, tym dłużej ten trener będzie na nim „żerował”. Dobry trener pomaga podopiecznemu wprowadzić do swojego życia zmiany dotychczasowych złych nawyków związanych z żywieniem i aktywnością fizyczną, uczy go samodzielności, tak aby z czasem ten podopieczny umiał samodzielnie wykonywać ćwiczenia i żeby jego świadomość żywieniowa była na coraz większym poziomie.
Nie rozwiązuje problemów swoich podopiecznych
Po raz kolejny schematy. Taki trener nie skupia się na oczekiwaniach klienta, nie bierze pod uwagę jego celów i potrzeb. Daje mu gotowe rozwiązania, często odbiegające od tego, czego ten klient tak naprawdę potrzebuje, działając na zasadzie „Rób to, bo ja mówię, że to jest dla Ciebie dobre”. Absurd! Dobry trener SŁUCHA swojego klienta, a przede wszystkim zna jego cele, potrzeby i oczekiwania. Dopiero na ich podstawie, po wstępnej rozmowie, tworzy odpowiedni plan treningowy, czy dietę, które są odpowiedzią na potrzeby podopiecznego, nie odwrotnie!
Nie skupia się na stanie psychicznym klienta
Taki trener nie dba o odczucia podopiecznego zarówno w trakcie, jak i po treningu. W czasie ćwiczeń może wyśmiewać klienta, kiedy ten w niewłaściwy sposób wykonuje jakieś ćwiczenie albo naraża go na drwiny ze strony innych ćwiczących. Powoduje to dyskomfort u klienta, a w konsekwencji rezygnację z treningów. Dobry trener dba o komfort psychiczny swojego klienta, zapewnia mu odpowiednie warunki do treningów, nie narażając go na niepotrzebne opinie ze strony innych ćwiczących. Z kolei jeśli cokolwiek nie do końca wychodzi klientowi, to dobry trener nie wyśmiewa go, a uspokaja, dodaje otuchy i sprawia, że podopieczny dalej wierzy w siebie.
Nie interesuje się klientem po treningu
Sytuacja na zasadzie – „O, godzina już minęła, to mamy koniec treningu. Widzimy się w środę o 18:00, na razie” i od tego momentu cisza ze strony trenera. W takiej sytuacji klient czuje się przedmiotowo. Dobry trener interesuje się swoim podopiecznym, dzień czy dwa po treningu pyta o jego samopoczucie, czy odczuwa jakieś bóle albo dyskomfort. Dzięki temu klient czuje się dowartościowany, wie, że trener nie traktuje go jako maszynki do zarabiania pieniędzy, ale naprawdę chce mu pomóc.
Nie uczy podopiecznego globalnego myślenia
Chodzi mi o myślenie o zdrowym stylu życia, o treningu i o właściwym żywieniu. Taki trener uzależnia klienta od schematów, pozbawiając go umiejętności samodzielnego myślenia i wyboru. Skutek? Klient po zakończeniu współpracy nie wie co ma dalej robić, ponieważ nie zna ogólnych założeń i zasad treningowych i dietetycznych, często wraca do starych nawyków, a wypracowane w czasie współpracy efekty znikają. Dobry trener kształtuje w swoim podopiecznym świadomość zasad dobierania aktywności fizycznej i korzyści ze zdrowego odżywiania, po to, a by po zakończeniu współpracy mógł on samodzielnie planować swoje treningi, właściwie wykonywać ćwiczenia, komponować zdrowe posiłki i to wszystko bez gotowych schematów.

Używa naukowego języka
Chodzi o sytuacje, kiedy trener prezentując poprawną technikę danego ćwiczenia omawia je posługując się wykwalifikowanym, naukowym słownictwem, tylko po to żeby jawić się w oczach podopiecznego jako absolutny specjalista. Czy faktycznie daje to taki efekt? Nie! Podopieczny jest przez to zakłopotany i czuje się gorszy, ponieważ nie zna tego żargonu. Dobry trener dostosowuje formę przekazywanej wiedzy do stopnia zaawansowania swojego klienta. Każde ćwiczenie omawia w taki sposób, aby podopieczny w 100% je zrozumiał i poczuł, że zarówno on, jak i jego trener nadają na tych samych falach.
Ciągle patrzy w telefon
Oj tak, może to wydawać się dziwne, jednak coraz częściej widuje się takie sytuacje, kiedy klient wykonuje jakieś ćwiczenie, a trener siedzi z nosem w telefonie. Jest to absolutny brak profesjonalizmu i zaangażowania w wykonywaną pracę. Nie wspomnę już o tym, że przez takie lekceważenie klient w czasie treningu może doznać urazu lub kontuzji. Dobry trener w czasie treningu personalnego poświęca klientowi 100% swojej uwagi, a sam klient ma dzięki temu poczucie, że w razie jakiegokolwiek problemu jest osoba, która poprzez asekurację, pomoże mu i daje tym samym poczucie bezpieczeństwa!
Dobiera dla podopiecznego swój własny trening
Można to zaobserwować u trenerów, którzy specjalizują się, albo można nawet powiedzieć, że znają się jedynie na danej, konkretnej dziedzinie i uważają, że jest ona najlepsza, ponieważ sami tak ćwiczą (np. kulturystyka, crossfit, fitness itp.) Będzie on narzucał klientowi styl, czy też rodzaj treningu, który on sam wykonuje i uważa za najlepszy. Taki trening w żadnym wypadku nie uwzględnia predyspozycji i oczekiwań klienta. Dobry trener po przeprowadzeniu wstępnej rozmowy i poznaniu celów i możliwości klienta, dobierze dla niego taki trening, który sprawi klientowi przyjemność i będzie dawał satysfakcję.
Nie monitoruje postępów podopiecznego
Taki trener nie weryfikuje progresów podopiecznego, nie wie, czy nastąpił postęp siłowy, wydolnościowy, czy szybkościowy. Bardzo często zmienia plany treningowe i ćwiczenia. Przez co sam podopieczny nie jest w stanie dostrzec swoich postępów, a tym samym zobaczyć, że treningi faktycznie dają jakieś efekty. Dobry trener na bieżąco monitoruje postępy swojego podopiecznego, daje mu szanse na zdobycie progresu np. siłowego w danym ćwiczeniu, aby mógł on poczuć satysfakcję z np. podniesienia większej ilości ciężaru, niż na poprzednim treningu. Widząc postęp, klient dostrzega zasadność treningu i korzystania z pomocy trenera.
Po czym rozpoznać słabego trenera?
Wymieniona przeze mnie wyżej lista zawiera zachowania, które w mojej subiektywnej opinii są niedopuszczalne w pracy trenera z podopiecznym. Jeżeli zastanawiasz się nad podjęciem współpracy z jakimkolwiek trenerem, to przed wizytą przeczytaj powyższe punkty aby mieć pewność, że wybrany przez Ciebie trener faktycznie ma odpowiednie kwalifikacje i podejście, dzięki któremu trening z nim zapewni Ci oczekiwanie rezultaty i da satysfakcję. Jeśli natomiast korzystasz już z pomocy trenera, to zastanów się, czy którekolwiek z wymienionych zachowań udało Ci się zaobserwować w czasie Waszej współpracy. Jeśli tak, to najwyższa pora zastanowić się nad zmianą trenera!