Decyzja życiowa
W końcu przyszedł ten dzień, pomyślałeś – „Chcę coś w sobie zmienić” i podjąłeś ważną decyzję – „Zacznę trenować w siłowni”. Nastał poniedziałek (bo przecież wszystkie zmiany najlepiej wprowadzać od poniedziałku), spakowałeś niezbędny sprzęt, nie do końca wiedząc jakiego sprzętu tak naprawdę potrzebujesz, znalazłeś w internecie najbliższą siłownię i ruszyłeś. Na miejscu ładna pani w recepcji poleciła Ci karnet, pokazała gdzie jest szatnia i życzyła miłego treningu. Przebrałeś się i niepewnym krokiem wszedłeś do sali treningowej. I tu pojawił się problem – dookoła masa hantli, sztang, maszyn i wszelkiego innego, nieznanego pochodzenia sprzętu, którego nigdy w życiu nie widziałeś. Zaczynasz się zastanawiać – „Co ja tu właściwie robię”, „Do czego to służy”, „Tego nie użyję, bo będę głupio wyglądał”. Kończy się tak, że wsiadasz na rowerek stacjonarny, albo wchodzisz na bieżnię i po 10-15 minutach Twój trening się kończy. Wracasz do domu lekko zawiedziony, bo masz odczucie, że to chyba nie tak powinien wyglądać trening w siłowni. I wiesz co? Masz rację! Ale nie martw się, nie jesteś sam, pierwszy kontakt z siłownią wygląda tak samo u wielu osób. Z pomocą przychodzi tutaj właśnie trener osobisty.
Jak wybrać odpowiednie ćwiczenia i sprzęt
Powyższa sytuacja nie miałaby miejsca, gdybyś od razu zdecydował się na pomoc trenera osobistego. Taka osoba, zakładając, że ma odpowiednie kwalifikacje i wiedzę, po wstępnej rozmowie i poznaniu Twoich preferencji treningowych, a także przeciwwskazań (o ile takie występują), stworzy dla Ciebie cały plan treningowy, dobierając takie ćwiczenia, które pomogą osiągnąć zakładany przez Ciebie efekt. Tym samym nie będziesz musiał się już zastanawiać do czego służą poszczególne maszyny, czy sprzęty znajdujące się w siłowni, ponieważ wszystko pokaże Ci i omówi trener.
Prezentacja poprawnej techniki ćwiczeń
Od tego powinienem właściwie zacząć, ponieważ w mojej opinii, jest to najważniejsza i kluczowa korzyść jaką otrzymujesz dzięki pomocy trenera osobistego! Nie trzeba bogatej wiedzy merytorycznej i praktycznej z zakresu funkcjonowania ludzkiego ciała, aby zdawać sobie sprawę z tego, że niepoprawne wykonywanie ćwiczeń siłowych może doprowadzić do dyskomfortu odczuwanego w poszczególnych częściach ciała, a nawet do poważnych kontuzji uniemożliwiających normalne funkcjonowanie na co dzień. Dlatego podkreślam – jeśli nigdy nie miałeś styczności z konkretnym ćwiczeniem, albo uważasz, że technika, którą wykonujesz dane ćwiczenie jest zła, to pomoc wykwalifikowanego trenera jest Ci NIEZBĘDNA! Powinien on zademonstrować Ci właściwą technikę, szczegółowo ją z Tobą omówić i nadzorować prawidłowe wykonywanie przez Ciebie prezentowanego ćwiczenia. Sam się zastanów, czy warto narażać swoje zdrowie mając świadomość, że trenujesz nie do końca poprawnie? Przecież ćwiczymy właśnie po to, żeby o to zdrowie zadbać, żeby do starości pozostać sprawnym i zdrowym.

Motywacja, motywacja, motywacja …
Nie raz na pewno zdarzył Ci się dzień, kiedy miałeś poczucie, że nic Ci się nie chce, że najlepiej by było zostać w łóżku i nie wychodzić z niego przez cały dzień. Każdy z nas miewa takie dni, to nic złego i nie warto mieć z tego powodu wyrzutów sumienia. Jednak aby osiągnąć wymarzone efekty kluczowa jest systematyczność. Pomyślisz sobie – „Przecież o tym wiem”, a mimo to spędzasz cały dzień w piżamie, albo znajdujesz wymówki, po to tylko, żeby nie wychodzić z domu. A co by było, gdybyś w tych trudnych chwilach zwątpienia miał kogoś, kto posłuży Ci radą i wsparciem w taki sposób, który sprawi, że jednak zbierzesz się w sobie i pójdziesz na trening. Jest to jedna z tych sytuacji, w których trener osobisty jest niezwykle pomocny, a o której zapominają osoby ćwiczące, jak i sami trenerzy. Relacja trener – osoba ćwicząca powinna opierać się na zasadach partnerstwa. Trener nie powinien być tylko „strażnikiem poprawnej techniki ćwiczeń”, ale przede wszystkim partnerem w tej trudnej drodze do osiągnięcia wymarzonych efektów, a więc powinien stale motywować Cię do działania i wspierać Cię w chwilach zwątpienia!
„Ale ja się wstydzę”, „Ludzie na mnie patrzą, bo pewnie źle ćwiczę” itp.
W czasie mojej przygody z siłownią, bardzo często spotykałem się z sytuacją, kiedy ktoś wstydził się przyjść do siłowni. Było to spowodowane obawą, że inne, w założeniu bardziej doświadczone osoby, będą się śmiać, albo obserwować. Innym powodem był strach przed wygłupieniem się przed innymi osobami niepoprawnym wykonywaniem ćwiczeń, albo gorszym wyglądem. Wśród kobiet szczególnie popularną obawą bywało – „Przecież tam są sami faceci, to jak ja sama mam tam ćwiczyć, będą się na mnie gapić cały czas”. Możesz się śmiać, ale te obawy są częstymi przyczynami tego, że ludzie rezygnują z pomysłu treningów siłowych. Sam na pewno zauważyłeś, że łatwiej trenować z kolegą, bo zawsze jest się do kogo odezwać, nie musisz się zastanawiać co zrobić ze sobą w przerwach między ćwiczeniami, no i wiadomo – w grupie raźniej. Dlatego tak często można zobaczyć, że ludzie przychodzą na trening parami, trójkami, a nawet większymi grupami. W tym, z pozoru prozaicznym pewnie dla większości osób problemie, również może pomóc trener. Kiedy rozpoczynasz trening z trenerem osobistym, to przestajesz zwracać uwagę na innych, skupiasz się na nauce poprawności wykonywanych ćwiczeń, nie musisz się wstydzić, że jesteś sam w sali treningowej i że inny ludzie nachalnie Cię obserwują.

Na koniec …
Podsumowując, chciałem w tym artykule przedstawić najczęstsze problemy z jakimi borykają się osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z treningami siłowymi i zastanawiają się czy pomoc trenera osobistego jest im w ogóle potrzeba, a jeśli tak, to jakie korzyści mogą wyciągnąć z takiej pomocy. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że każda z osób może mieć różne obawy, pewnie nawet takie, które mnie nie przyszły do głowy, albo z którymi nie miałem nigdy do czynienia, ponieważ jest to bardzo indywidualna kwestia i nie można jej oceniać. Jednak jeśli czytając ten artykuł, dostrzegłeś u siebie chociaż jeden z omawianych przeze mnie problemów, to sugeruję Ci skorzystać z pomocy trenera, a przekonasz się, że takie wsparcie da Ci same korzyści i pozwoli zachować zdrowie i sprawność przez bardzo długi czas.
Specjalnie pominąłem w tym artykule kwestię układania diety, czy też wsparcia żywieniowego, ponieważ wiem, że nie wszyscy trenerzy posiadają również wiedzę z zakresu dietetyki i zdrowego odżywiania, oferując jedynie pomoc w treningach.