Gdzie można trenować?
Odpowiedź jest prosta – trenować można WSZĘDZIE! Nie mam tutaj na myśli oczywiście jakiejkolwiek aktywności, a raczej trening typowo siłowy i poniższe rozważania będą dotyczyły właśnie tej formy treningu. Myśląc o ćwiczeniach siłowych przychodzą nam głownie trzy kategorie miejsc, w których taki trening może być wykonywany – dom, siłownia, dwór (rozumiany jako trening na świeżym powietrzu). Trenowanie w każdym z tych miejsc ma swoje plusy i minusy i na tym chcę się skupić, tak aby pod koniec każdy sam zdecydował, które miejsce będzie dla niego najodpowiedniejsze.
Trening w domu
Jest to chyba najczęściej wybierane miejsce do wykonywania jakichkolwiek ćwiczeń. Zresztą, nikogo to chyba nie dziwi, w końcu w domu czujemy się najlepiej.
Plusy treningu w domu:
- W domu możesz trenować o każdej, dogodnej dla nas porze. Możesz poświęcić 30 minut przed wyjściem do pracy, czy po powrocie do domy, a nawet na chwilę przed snem. Nie ograniczają Cię godziny otwarcia, jak to ma miejsce np. w siłowni.
- Nie tracisz czasu na dojazdy. Decydując się na trening po prostu przygotowujesz niezbędną przestrzeń i rozpoczynasz ćwiczenia.
- Nie musisz się szykować, pakować torby, stroju itp. Unikasz tzw. „rewii mody”, ponieważ trenujesz w takim stroju, w jakim jest Ci po prostu wygodnie.
- Jesteś sam, dzięki czemu unikasz oceniania swojego treningu, czy wyglądu przez inne osoby. Nie musisz również czekać w kolejce do sprzętu, czy konkretnej maszyny.
- Możesz ćwiczyć cały rok, niezależnie od pogody.

Minusy treningu w domu:
- Brak odpowiedniego sprzętu – mało kto może pochwalić się tym, że ma w domu sprzęt niezbędny do przeprowadzenia treningu całego ciała, tak, aby dał mu wymierne korzyści siłowe.
- Ograniczenie do treningu z obciążeniem własnego ciała – konsekwencja powyższego argumentu. Trenując w domu, często skupiasz się na ćwiczeniach w których wykorzystujesz ciężar własnego ciała (najlepszym przykładem są różne warianty pompek). Trening z obciążeniem własnego ciała może być dobry na początek, może pomóc Ci opanować podstawowe wzorce ruchowe i poszerzyć świadomość pracy własnego ciała. Jednak na dłuższą metę nie będzie on tak skuteczny, jak trening w siłowni, ponieważ nie daje takich możliwości progresowania („utrudniania”, sprawiania, że wysiłek staje się trudniejszy dla organizmu). Ciało z czasem przyzwyczaja się do danej aktywności, aby poprawiać swoje efekty, trzeba sukcesywnie zmuszać je do większej pracy. Jak to zrobić omówię w innym artykule.
- Brak profesjonalnej pomocy – trenując w domu pozbawiasz się możliwości skorzystania z pomocy trenerów osobistych, często po prostu włączasz jakiś trening na Youtub’ie i naśladujesz prezentowane tam ćwiczenia. Na dłuższą metę nie jest to rozwiązanie korzystne, ponieważ tylko trener osobisty będzie w stanie przeprowadzić z Tobą wstępną rozmowę i na jej podstawie dobrać trening i ćwiczenia, tak abyś osiągnął oczekiwane przez Ciebie efekty, dodatkowo omówi z Tobą i nauczy Cię poprawnej techniki wykonywania ćwiczeń, dzięki czemu zapobiegniesz powstawaniu urazów i kontuzji.
Trening w siłowni
Siłownia, czy klub fitness z założenia są miejscami przeznaczonymi do trenowania. Wyposażone są w odpowiedni sprzęt umożliwiający skuteczny trening, a w niektórych możesz nawet skorzystać z profesjonalnej pomocy trenera.
Plusy treningu w siłowni:
- Profesjonalny sprzęt i wyposażenie – większość siłowni wyposażona jest w sprzęt niezbędny do wykonywania większości ćwiczeń, które wspomagają redukcję tkanki tłuszczowej, ujędrnianie ciała, poprawę wyników siłowych, czy też nabieranie masy mięśniowej.
- Profesjonalna pomoc – są siłownie, w których na co dzień przebywają zatrudnieni tam trenerzy. Służą oni pomocą, z której warto korzystać, kiedy sami do końca nie wiesz jak wykonać dane ćwiczenie.
- Nieograniczone możliwości treningu – ogrom sprzętu, maszyn i innych elementów treningowych daje Ci praktycznie nieograniczone możliwości wybierania ćwiczeń, które lubisz, a także nieograniczone możliwości modyfikowania treningów, tak aby nigdy Ci się nie nudziły.
- Większa motywacja – paradoksalnie, kiedy musisz poczynić pewne działania, aby dotrzeć do siłowni na trening, to czujesz się bardziej zmotywowany do treningu. Nie odpuścisz tak łatwo, ponieważ wykonałeś już część działań, chcesz być konsekwentny. Przecież jeśli spakowałeś torbę treningową i wyjdziesz z domu, to nie zawrócisz w połowie drogi, rezygnując tego dnia z treningu. Dodatkowo, kiedy umawiasz się na trening z kolegą lub koleżanką, to ta motywacja staje się jeszcze większa, ponieważ nie chcesz, żeby przez nas druga osoba nie poszła na trening.
- Można ćwiczyć cały rok, niezależnie od pogody.
Minusy treningu w siłowni:
- Ograniczenie czasowe – decydując się na trening w siłowni musisz dostosować się do jej godzin otwarcia, co przy napiętym harmonogramie dnia może stanowić problem dla niektórych osób.
- Dojazd – mówi się, że w dzisiejszych czasach siłownie są już na każdym rogu ulicy. Jednak nadal pozostają miejsca z ograniczonym dostępem do siłowni. W takiej sytuacji poświęcenie 30-40 minut na dojazd może również dla niektórych osób stanowić wyzwanie.
- Obawa przed byciem ocenianym – są osoby, które nie decydują się na trening w siłowni w obawie przed byciem ocenianym, wyśmianym. Wynika to nie tylko z braku akceptacji swojego wyglądu, ale także niewiedzy w zakresie poprawności wykonywania ćwiczeń, a także coraz częściej występującej (szczególnie w dużych, sieciowych klubach fitness) tzw. „mody”, czy „stylu” – chodzi o przekonanie, że trenować trzeba wyłącznie w ubraniach, butach znanych sportowych firm, a osoby, których nie stać na takie rzeczy, mogą czuć się gorsze, a tym samym rezygnować z trenowania w siłowni.
Trening na świeżym powietrzu
Można powiedzieć, że ta forma jest tożsama z treningiem w domu, ponieważ założenia są podobne, z tą jednak różnicą, że ćwiczenia wykonujemy w lepszych warunkach dla naszego organizmu – na świeżym powietrzu.

Plusy treningu na świeżym powietrzu:
- Lepsze dotlenienie organizmu – nie chcę się tutaj rozpisywać na temat dotlenienia organizmu i jego przełożenia na zwiększenie wydolności, czy też wyników sportowych. Ważne jest jedno, a mianowicie to, że lepsze dotlenienie organizmu przekłada się na lepsze odczucia i przyjemniejszy trening i ta informacja powinna wystarczyć osobom początkującym.
- Takie treningi mogą być indywidualne, ale też grupowe – duża przestrzeń na świeżym powietrzu daje możliwość przeprowadzenia treningów grupowych.
- Hybryda treningu domowego i tego w siłowni – możesz wykorzystać tutaj sprzęt siłowy, którego nie użyjesz w domu, w obawie o swoje meble, czy też podłogę.
- Podobnie jak w treningu domowym – możesz ćwiczyć o każdej porze, nie tracisz czasu na dojazdy i szykowanie się, nie jesteś oceniany przez innych ćwiczących.
- Możesz wykorzystać tutaj również pomoc trenera – kompetentny trener będzie w stanie przeprowadzić skuteczny trening siłowy w takich warunkach, co może stanowić doskonałe urozmaicenie Twojego planu, czy tez metody treningowej.
Minusy treningu na świeżym powietrzu:
- Uzależnienie od pogody i pory roku – aby móc swobodnie ćwiczyć na powietrzu muszą być ku temu sprzyjające warunki pogodowe, no chyba, że ktoś jest uzależniony od aktywności, a pogoda i pora roku nie stanowią dla niego problemu – oby więcej takich osób!
- Brak profesjonalnego sprzętu i wyposażenia.
- Ograniczenie do ćwiczeń z obciążeniem własnego ciała lub takich, w których można wykorzystać niewielki sprzęt fitness.
Gdzie najlepiej robić trening?
Jak widać powyżej, każda forma treningu ma swoje plusy i minusy. Tym samym nie da się udzielić odpowiedzi, które miejsce do wykonywania treningu jest najlepsze. Jak zwykle będzie to kwestia indywidualna, uzależniona od trybu życia, możliwości czasowych, logistycznych, dostępności do siłowni, czy klubów fitness w danej okolicy. Dobrym wyborem wydaje się stosowanie zamiennie każdego z wyżej wymienionych miejsc, dla urozmaicenia swojego tygodnia treningowego. Takie też rozwiązanie rekomenduję, po to, aby nie nastawiać się wyłącznie na tylko jeden rodzaj treningu, rezygnując z korzyści jakie niesie ze sobą ćwiczenie w innych miejscach lub zmuszać się do np. wypraw do siłowni, jeśli akurat harmonogram danego dnia na to nie pozwala. Chociaż znam osoby, które potrafią robić trening siłowy w nocy (o ile siłownia jest otwarta 24/h), tylko dlatego, że w ciągu dnia nie starczyło czasu. Nie tędy droga, dla osoby początkującej najważniejsze jest, aby wyrobić w sobie nawyk codziennej aktywności fizycznej, bez ukierunkowywania się tylko na jeden jej rodzaj. Próbuj, testuj, aż przekonasz się co jest najlepsze dla Ciebie!